Pırlanta Kesim Şekilleri

0
26 views

Pırlanta her zaman en değerli taşlar arasına koyulmuş, milletlerin ve toplulukların en iyi bildiği taş haline gelmiştir. Adını çok uzun zamandan beri duyduğumuz ve mutlaka almak isteyen bayanın olduğu bir mücevher taşı şeklinde tanımlanan pırlantalar her kolye, yüzük ya da küpe gibi mücevher takıya yakışmaktadır. Üstelik parlaması ile herkesin ilgi odağı haline gelmiştir.

Pırlanta Kesim Şekilleri Nelerdir?

Pırlantanın değerini belirleyen ve onu daha şık gösteren aslında pırlantalara uygulanan kesim şekilleridir. Günümüzde kullanılan birçok kesim modeli olsa da en fazla göze çarpan ve değer açısından da diğer kesim modellerine nazaran daha çok değere sahip model; Belçika pırlanta kesim modelidir. Pırlantanın en fazla üretildiği ve adeta tüm dünyaya ihraç edildiği pırlantaların; dolgun, şık ve parlak görünmesine etki eden Belçika kesimleri dikkat çekmektedir.

Belçika kesim yapılan pırlantaların satın alınırken ödenen tutarı da yüksektir. Bu kadar yüksek bir meblağı karşılayamayacak olan kişilerin yöneldiği model ise; Hindistan kesimi pırlanta modelleridir.  Bu model diğerlerine göre daha ucuzdur.

CEVAP VER