Sanatta Altının Yeri

0
21 views

Altın birçok alanda karşımıza çıkan ve herkesin hayatı boyunca en az bir kere de olsa kullandığı madendir. Yer altından çıkarılan altının en saf hali bilindiği gibi sert değildir. Ancak; altının en büyük özelliği arasında yerini alan kolay işlenebilen bir maden olması neticesinde; altının kullanım alanları ve büründüğü şekiller de değişiklik göstermektedir.

Sanatta Altının Yeri Nedir?

Altın deyince herkesin aklına en başta ya kuyumculuk sektörü ya da para kelimesi gelir. Türkler için altın en büyük yatırım kaynağı olarak değerlendirmeye alınsa da; dünya çapında altının kullanım alanları birbirinden değişik ve bir o kadar da ilgi çekici nitelik taşımaktadır. Şimdi sizlerle altının en cezp edici kullanım alanını inceleyeceğiz.

Altının kullanımı ekonomide daha sık bir şekilde gözlense de dünya çapında altının kullanım alanlarına baktığımızda; sanatta dahi büyük bir yerinin olduğunu gözlemleriz. Özellikle Rönesans Dönemi kapsamında altın sıklıkla tercih edilmiştir. Büyük sanatçıların ve özellikle de heykeltıraşların en büyük malzemesi geçmişte altınlardı. Bu yüzden altının sanatta dahi yerinin olduğunu söyleyebiliriz.

CEVAP VER