Altın Madenciliği

0
30 views

Altın yaşamımızın birçok alanında karşımıza çıkan bir madendir. Sadece insanların kullanım alanlarında değil; aynı zamanda da dünyanın çekirdeğinde bile altın yer almaktadır. Dünyanın ağırlığı içerisindeki her ton kapsamında 1.5 gram altın bulunmaktadır. Aynı altın oranı yer kabuğunda da bulunmaktadır. Bu yüzden de madencilik anlamında altının en gelişmiş maden olduğunu söyleyebiliriz.

Altın Madenciliği Nedir?

Yer altından maden bulma konusunda altın ilk sıralarda yer almaktadır. Altın hem değerli, hem de kaliteli madenlerden bir tanesidir. Uzun yıllardan beri kullanılan bu maden zaman içerisinde farklı kullanımları ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Altın bulunurken jeoloji, kim ya ve de fizik gibi alt bilim dallarından da yararlanma sağlanmaktadır.

Altın madenciliği günümüzde birçok ülkede bulunan ve her ülkenin belli oranlarda çıkan altın üretimleri neticesinde Güney Afrika en iyi konuma sahiptir. Tüm dünya ülkeleri arasından sıyrılarak Güney Afrika ilk sıraya gelmiştir. Sonrasında da ABD bu ülkeyi takip ediyor. Altın madenciliği ülkeler arası anlaşmalarda çok fazla getiri sağlayan madendir.

CEVAP VER